Secondary navigation

Results

Competition Results 2017

Category Place Team Name Affiliation

Primary Rescue

1st

FSS2

Frenchville State School

2nd

FSS1

Frenchville State School

3rd

Sacred Heart Rescue 2

Sacred Heart Catholic Primary School

Secondary Rescue

1st

Team Timey-Wimey

Trinity College

2nd

Itsy-Bitsy

Trinity College

3rd

My Dad

Trinity College

Primary Dance

1st

Megastorms

St Patrick's Catholic Primary School

2nd

Boyne Olympics

Boyne Island State School

3rd

The Cats

Bundaberg East State School

Secondary Dance

1st

Shockwave

St Urusla's

2nd

I want a MacCentral Queensland Christian College

Special Encouragement Award

Thangool Dancing Divas - Thangool State School

Competition Results 2016

Category Place Team Name Affiliation

Primary Rescue

1st

Ducky Junior

Farnborough State School

 

2nd

Robotron

Farnborough State School

 

3rd

Terminator

Farnborough State School

Secondary Rescue

1st

NRH Group 2

North Rockhampton High School

 

2nd

NRH Group 3

North Rockhampton High School

 

3rd

R.O.B

Rockhampton Grammar and St Brendan’s

Dance

1st

Sugar & Spice

Farnborough State School

 

2nd

Candyman

Bundaberg East State School

 

3rd

Zombie Apocalypse

Farnborough State School

Secondary Dance

1st

Terminator Teddy

Whitsunday Anglican School

Competition Results 2015

Place Team Name Affiliation
Primary Rescue CQJRC Junior Rescue winners

1st

Ducky

Farnborough State School

2nd

ROB

Farnborough State School

3rd

FSS1

Frenchville State School

Secondary Rescue CQJRC  - Secondary Rescue winners

1st

L2T

Trinity College (Gladstone)

2nd

North Rockhampton Cyborgs

North Rockhampton High School

3rd

N.D.C.P.

North Rockhampton High School

Open Rescue CQJRC  - Open Rescue winners

1st

Thunder-Strike

Rockhampton State High School

2nd

i-Stig

Rockhampton State High School

Primary Dance CQJRC - Junior Dance winners

1st

Bit Funky

Bundaberg East State School

2nd

Hero

Bundaberg East State School

3rd

Dino Busters

Bundaberg East State School

Secondary Dance CQJRC  - Secondary Dance winners

1st

Baralaba Robotics

Individual Entrant (Baralaba)

2nd

Raptors

Redeemer Lutheran College Biloela

3rd

Triage

Central Queensland Christian College

Competition Results 2014

Category Team Name Affiliation
Winner for the Rescue Challenge Ben Bundaberg East State School
Runner-up for the Rescue Challenge R.O.B Farnborough State Primary School
3rd for the Rescue Challenge Dragon Born Ridgelands State School
     
Winner for the Premier Rescue Challenge Pathfinder Reborn Rockhampton State High School
Runner-up for the Premier Rescue Challenge iStig Rockhampton State High School
     
Winner for the Primary Dance Challenge HoKey's Farnborough State School
Runner-up for the Primary Dance Challenge Cowboy Cowgirls Farnborough State School
3rd for the Primary Dance Challenge Racers Central Queensland Christian College
     
Winner for the Primary Dance Theatre Challenge Madagascar Crew McIlwraith State School
     
Winner for the Open Dance Theatre Challenge Pendulum Central Queensland Christian College
Runner-up for the Open Dance Theatre Challenge The Italo Boy Central Queensland Christian College
     
Winner for the Soccer Challenge Holy Spirit College 1 Holy Spirit College
Runner-up for the Soccer Challenge MCC Legends Mackay Christian College
3rd for the Soccer Challenge Lego(Pyro)technics Mackay Christian College
 

Competition Results 2013

Category Team Name Affiliation
Winner for the Rescue Challenge The Three Roboteers Farnborough State Primary School
Runner-up for the Rescue Challenge Cheeseballs Farnborough State Primary School
3rd for the Rescue Challenge Rescue 1 Bundaberg East State School
     
Winner for the Premier Rescue Challenge iStig Rockhampton State High School
Runner-up for the Premier Rescue Challenge Flux Rockhampton State High School
3rd for the Premier Rescue Challenge Baralaba Robotics Individual Entry
     
Winner for the Primary Dance Challenge Tomato Sauce and Andos Bundaberg East State School
Runner-up for the Primary Dance Challenge Tic Toc Bundaberg East State School
3rd for the Primary Dance Challenge Kan Bundaberg East State School
     
Winner for the Primary Dance Theatre Challenge Eimeo Family Eimeo Road State School
Runner-up for the Primary Dance Theatre Challenge Monster Mashers Bundaberg East State School
     
Winner for the Soccer Challenge Rocky Grammar Rockhampton Grammar School
Runner-up for the Soccer Challenge Mercy 4 Mercy College Mackay
3rd for the Soccer Challenge No Mercy Mackay Christian College
 

Competition Results 2012

Category Team Name Affiliation
Winner for the Rescue Challenge Ghosts Ridgelands State School
Runner-up for the Rescue Challenge Version 2.1 Ridgelands State School
3rd for the Rescue Challenge Nachos Tacos Ridgelands State School
     
Winner for the Primier Rescue Challenge Propeller Powered Individual Entry
Runner-up for the Primier Rescue Challenge Grammarians Rockhampton Grammar School
3rd for the Primier Rescue Challenge iStig Rockhampton State High School
     
Winner for the Primary Dance Challenge Wipe Out Eimeo Road State School
Runner-up for the Primary Dance Challenge Super Stars McIlwraith State School
3rd for the Primary Dance Challenge Dance Mix Eimeo Road State School
     
Winner for the Primary Dance Theatre Challenge Egyptian Goddnesses Eimeo Road State School
Runner-up for the Primary Dance Theatre Challenge Hot Rods Eimeo Road State School
3rd for the Primary Dance Theatre Challenge War Eimeo Road State School
     
Winner for the Open Dance Challenge Alien Rovers Central Queensland Christian
Runner-up for the Open Dance Challenge Soccer Bot 5000 Central Queensland Christian
     
Winner for the Soccer Challenge Robot Roos Mackay Christian College
Runner-up for the Soccer Challenge Mercy 2 Mercy College Mackay
3rd for the Soccer Challenge No Mercy Mackay Christian College
     

Competition Results 2011

Category Team Name and Affiliation
Winner for the Rescue Challenge: Short Circuit
(Stanwell State School)
Runner-up for the Rescue Challenge: Version 2.0
(Ridgelands State School)
3rd for the Rescue Challenge: John Board
(Individual Entryl)
 
Winner for the Premium Rescue Challenge

Glorks
(Gin Gin State High School)

 

Winners for the Primary Dance Challenge:

The Miners
(Eimeo Road State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Circus Freaks
(Eimeo Road State School)

3rd for the Primary Dance Challenge:

Bundy Rippers
(Bundaberg East State School)
 
Winners for the Soccer Challenge: MCC Claire and Ashton
(Mackay Christian College)
Runners-up for the Soccer Challenge: RNTR
(Mercy College Mackay)
3rd for the Soccer Challenge: MCC Old Boys
(Mackay Christian College)

Competition Results 2010

Category Team Name and Affiliation
Winner for the Rescue Challenge: iStig
(Ridgelands State School)
Runner-up for the Rescue Challenge: Can kickers
(Port Curtis/Depot Hill)
3rd for the Rescue Challenge: R2D2
(Bajool State School)
 
Winner for the Premium Rescue Challenge

Stryker 7 mkII
(Individual)

Runner-up for the Premium Rescue Challenge: CQ Rescue
(Central Queensland Christian College)
 

Winners for the Primary Dance Challenge:

Team Caribbean
(Eimeo Road State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Tannum Thriller
(Tannum Sands State School)

3rd for the Primary Dance Challenge:

Team Transformers
(Eimeo Road State School)
 

Winners for the Open Dance Challenge:

TechBot
(Central Queensland Christian College)
 
Winners for the Soccer Challenge: Mercy 2
(Mercy College Mackay)
Runners-up for the Soccer Challenge: Mercy 5
(Mercy College Mackay)
3rd for the Soccer Challenge: Mercy 3
(Mercy College Mackay)
 

Competition Results 2009

Category Team Name and Affiliation
Winner for the Rescue Challenge: RoBoPRO
(Bouldercombe)
Runner-up for the Rescue Challenge: Dyal-Pad
(Bajool - Depot Hill)
3rd for the Rescue Challenge: CQ Christian College
(CQ Christian College)
 
Winner for the Premium Rescue Challenge

Worminators
(Rockhampton Grammar School)

Runner-up for the Premium Rescue Challenge: Mercy 5
(Mercy College Mackay)
 

Winners for the Primary Dance Challenge:

Bundy East
(Bundaberg East State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Team Tragic
(Eimeo Road State School)

3rd for the Primary Dance Challenge:

Robo Potter
(Eimeo Road State School)
 

Winners for the Open Dance Challenge:

Men at Work
(Central Queensland Christian College)
 
Winners for the Soccer Challenge: Mercy 1
(Mercy College Mackay)
Runners-up for the Soccer Challenge: MCC 3
(Mackay Christian College)
3rd for the Soccer Challenge: MCC 1
(Mackay Christian College)
 

Competition Results 2008

Category Team Name and Affiliation
Winner for the Rescue Challenge: Bush Mechanics
(Stanwell State School)
Runner-up for the Rescue Challenge: Mekanick-II
(Independent Entry)
3rd for the Rescue Challenge: Stryker -7
(Independent Entry)
 
Winner for the Premium Rescue Challenge Rockhampton Grammar School
Runner-up for the Premium Rescue Challenge: Aldridge 1
(Aldridge State High School)

3rd for the Premium Rescue Challenge:

Aldridge 3
(Aldridge State High School)
 

Winners for the Primary Dance Challenge:

Love Cats
(Yeppoon State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Robo Roos
(Yeppoon State School)

3rd for the Primary Dance Challenge:

Dogs on the Run
(Yeppoon State School)
 

Winners for the Open Dance Challenge:

H.B.F.S
(Central Queensland Christian College)

Runners-up for the Open Dance Challenge:

Aldridge 1
(Aldridge State High School)

3rd for the Open Dance Challenge:

Aldridge 6
(Aldridge State High School)
 

Competition Results 2007

Category Team Name and Affiliation

Winners for the Soccer Challenge:

Matthew Pozzebon
(Mackay North State High School)

Runners-up for the Soccer Challenge:

Brandon Bowen
(Mackay North State High School)

3rd for the Soccer Challenge:

Just Joshin'
(Mackay Christian College)
 

Winners for the Primary Dance Challenge:

Disco Dancers
(Parkhurst State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Homer
(Eimeo Road State School)

Tied for 3rd for the Primary Dance Challenge:

Big Brother
(Mackay Christian College)
 

Winner for the Premium Rescue Challenge:

Clayton's Team
(Aldridge State High School)

Runner-up for the Premium Rescue Challenge:

Toolooa Bot 3
(Toolooa State High School)

3rd for the Premium Rescue Challenge:

Colin's Team
(Aldridge State High School)
 

Winner for the Rescue Challenge:

John's Team
(Aldridge State High School)

Runner-up for the Rescue Challenge:

Kit's Team
(Aldridge State High School)

3rd for the Rescue Challenge:

Child Genius
(Parkhurst State School)

Competition Results 2006

Category Team Name and Affiliation

Winners for the Soccer Challenge:

Infinity
(Mackay North State High School)

Runners-up for the Soccer Challenge:

Blockheads
(Pioneer State High School - Mackay)

3rd for the Soccer Challenge:

Nerds of 21st Century
(Mackay North State High School)
 

Winners for the Open Dance Challenge:

Senior Bot Roar
(Pioneer State High School - Mackay)

Runners-up for the Open Dance Challenge:

Half a bag of soldier crabs
(Pioneer State High School - Mackay)

3rd for the Open Dance Challenge:

HSC Noobs
(Holy Spirit College - Mackay)
 

Winners for the Primary Dance Challenge:

Crew 6
(Moranbah State School)

Runners-up for the Primary Dance Challenge:

Jnr Bopt Whacko Jacko
(Pioneer State High School - Mackay)

Tied for 3rd for the Primary Dance Challenge:

Grease & Looney Lemurs
(Moranbah State School)
 

Winner for the Premium Rescue Challenge:

Ibot
(Aldridge SHS - Maryborough)

Runner-up for the Premium Rescue Challenge:

Little Bug
(Maryborough State High)
 

Winner for the Rescue Challenge:

NML
(Parkhurst State School - Rockhampton)

Runner-up for the Rescue Challenge:

Toolooa Bot
(Toolooa S.H.S. - Gladstone)
 
 

Competition Results 2005

Category Team Name and Affiliation

Winners for the Soccer Challenge:

Blokes with Lego
(Pioneer State High School - Mackay)

Runners-up for the Soccer Challenge:

Pioneer SHS Team 2
(Pioneer State High School - Mackay)

3rd for the Soccer Challenge:

3 Kings
(Lighthouse Christian School - Rockhampton)
 

Winners for the Dance Challenge (Open):

Probot Spots
(Pioneer State High School - Mackay)

Runners-up for the Dance Challenge (Open):

Pygamy Bots
(Rockhampton Girls Grammar School - Rockhampton)
 

Winners for the Dance Challenge (Primary):

Andergrove State Primary School
(Andergrove State Primary School - Mackay)
 

Winner for the Rescue Challenge:

Marcus Wieske
(Marcus Wieske - Mackay)

Runner-up for the Rescue Challenge:

Nanobots
(Rockhampton Grammar School - Rockhampton)
 
 

Competition Results 2003

Category Team Name and Affiliation

Winners for the Soccer Challenge:

Pioneer 1
(Pioneer State High School)

Runners-up for the Soccer Challenge:

TCC Titans
(The Cathedral College)
 

Winners for the Dance Challenge (Open):

Mambo #6
(Pioneer State High School)

Runners-up for the Dance Challenge (Open):

FIFA Bots
(Emmaus College)
 

Winners for the Dance Challenge (Primary):

Pro Bot Skaters
(Andergrove State School)

Runners-up for the Dance Challenge (Primary):

Baby Elephants
(Moranbah State School)
 

Winner for the Rescue Challenge:

Isaac Sebbens
(Individual Entry)

Runner-up for the Rescue Challenge:

Tim Barton
(The Cathedral College)