Secondary navigation

2016 OPAL AWARDS FINALISTS AND WINNERS

ENGAGED EDUCATION AND TRAINING

WINNER

FINALISTS

OTHER NOMINEES

  • Clinical Placement in Portland, Oregon, USA, by Carl Legros
  • Bachelor of Oral Health Rural Clinic Placement by Leonie Short
  • Professional Development Training Program – Cairns by Mark Franks
  • "The Courage to Care" Readers Theatre Project by Margaret Mcallister, Donna Brien, Wendy Flanagan, Virginia Howie and Joanne Dargusch
  • Townsville Flexible Learning Centre by Claudio Favero
  • Community Sports Projects by Betul Sekendiz
  • Seagrass Restoration Community Engagement Project by Emma Jackson and Hannah Wilson
  • CQUniversity School Business Challenge by Martin Turner, Gordon Stewart, Lee Di Milia, Tim Whan, Anna Farmer, Maree Franettovich, Robert Grose and Karen Mcpherson

ENGAGED RESEARCH AND INNOVATION

WINNER

FINALISTS

OTHER NOMINEES

  • Co-operation in Development, by Lily Li
  • International Benchmarking of Longitudinal Train Dynamics Simulators by Maksym Spiryagin, Qing Wu and Colin Cole

ENGAGED SERVICE

WINNER

FINALISTS

OTHER NOMINEES

  • Co-operation in Development by Olav Muurlink
  • International Engagement, Research and Innovation in Nepal by Wendy Hillman
  • RU OK Day by Kim Harrington, Sara Barnbaum and Alicia-Maree Ferry
  • Central Queensland Regional Titration Competition by Heather Smyth, Victoria Vicente-Beckett, Leanne Voss, Emma Vizgoft and Reegan Bickey
  • Meet the Business Leaders by Robyn Collins and Maree Franettovich
  • The Inclusion and Accessibility Service Champions inclusive education for students living with disability across the CQUniversity footprint by Natalie Vonthien, Enid Bunt, Michelle Broad, Janet Cook, Sharleen Keleher and Cate Rooney
  • Headspace Yarn Safe Video by Steven Pace, Jodie Connolly and Donna Robinson
  • ROCQ Program by Joy Smith, Erin Daly, Bianca Webster, Christie Wishart, Courtney Maynard, Daniel Hicks, Emma Power, Georgia Tulloch, Jonathan Still, Katherine Smith, Laura Burrows, Leslie Lowe, Lincoln Roberts, Maria Madueno, Sarah Christmass, Ryli Campio-Ettles, Natash Alderson, Kerry-Anne Watson, Alexander Maggacis, James Hoffman and Sally Dorrstein
  • Australian Resuscitation Council Queensland Branch by Darryl Clare

ENGAGED INTERNAL SERVICE

CERTIFICATE OF RECOGNITION

  • Priscilla Stevens-Guiney, Narelle Pearse, Anita Anderson, Lynda Woodman, Sonia Steyn, Katrina O’Sullivan, Sharyn Millar, Andrew Sinnamon, Renee Potter, Sunny Mantri, Cyrus Bharda, Erin Daly, Susan Arnold and Rachel Lamb.

OTHER NOMINEES

  • Simon Bartlem, Kerry Skett, Josh Batts, Derek Jones, Madison Minns, Peter Vanheck, Greg Chapman, Colette Le Page, Joanne Perry, Rebecca Mclellan, Megan O’Rourke, David Andrews, Justin McSherry, Lauro Azambuja, Chris Bergman, Mark Western, Bruce Young and Michael Gregory.

ENGAGED SERVICE LEARNING (STUDENTS)

AWARD RECIPIENTS

2016 MEDIA ANNOUNCEMENT

Engaged students, staff applauded at CQUniversity Australia Opal Awards