Secondary navigation

2015 OPAL AWARDS FINALISTS AND WINNERS

Engaged Education and Training

Winners

  • CQUniversity School of Business and Law Students' Bankable Advice (Auswide Bank Engagement) by Tim Whan and Professor Lee Di Milia    
  • Science Education Experience by Dr Linda Pfeiffer, Kerry McKeiver and Kelly Smith    

Finalists

  • Community Engagement Through Unique Education Pathway by Associate Professor Anthony Weber and Darryl Clare    
  • CQUniversity School of Business and Law Students' Bankable Advice (Auswide Bank Engagement) by Tim Whan and Professor Lee Di Milia    
  • First-Year Industry-Based Engineering Projects by Dr Benjamin Taylor, Ashfaque Chowdhury, Ian Devenish, Brendan Donnelly, Associate Professor Yeboah Gyasi-Agyei, Dr Prue Howard, Dr Piet Janse Van Rensburg, Dr Ed Palmer and Dr Raj Sharma    
  • Science Education Experience by Dr Linda Pfeiffer, Kerry McKeiver and Kelly Smith    

Engaged Research and Innovation

Winners

  • Capturing Community Experiences of Three South Australian Bushfires in January 2014 by Dr Kirrilly Thompson, Joshua Trigg, Dr Sophia Rainbird, Dr Bradley Smith, Dr Danielle Every, Dr Chris Bearman, Jared Grunwald, Lyndsey Wright (external), Professor Jim McLennan (external), Fiona Dunstan (external), and Peta O'Donoghue (external)  
  • Pup Ed (KRS Simluation); From little things big things grow by Professor Kerry Reid-Searl, Lea Vieth (external), Lori Nancarrow (external), Bree Walker (external), Associate Professor Trudy Dwyer, Barbara O’Neil and Loretto Quinney  

Finalists

  • Capturing Community Experiences of Three South Australian Bushfires in January 2014 by Dr Kirrilly Thompson, Joshua Trigg, Dr Sophia Rainbird, Dr Bradley Smith, Dr Danielle Every, Dr Chris Bearman, Jared Grunwald, Lyndsey Wright (external), Professor Jim McLennan (external), Fiona Dunstan (external), and Peta O'Donoghue (external)  
  • Infectious Disease Research Collaborations in Nepal by Professor Andrew Taylor-Robinson  
  • Pup Ed (KRS Simluation); From little things big things grow by Professor Kerry Reid-Searl, Lea Vieth (external), Lori Nancarrow (external), Bree Walker (external), Associate Professor Trudy Dwyer, Barbara O’Neil and Loretto Quinney  

Engaged Service

Winners

  • Nepal Outward Bound by Professor Kerry Reid-Searl, Virginia Howie, A/Professor Trudy Dwyer, Barbara O’Neill, Penny Heidke, Dolene Rossi and Lucy Jiang  
  • Widening Participation Program (School Outreach) by Melinda Mann-Yasso, Robyn Kleinhans, Melissa Nunn, Rhiannon Dooley, Malcolm Mann, Damian Byrt, Desley Pidgeon, Wes Heberlein and Laura Rowley  

Finalists

  • Central Queensland Regional Tritration Competition by Leanne Voss, Victoria Vicente-Beckett, Heather Smyth and Emma Vizgoft.  
  • Nepal Outward Bound by Professor Kerry Reid-Searl, Virginia Howie, Associate Professor Trudy Dwyer, Barbara O’Neill, Penny Heidke, Dolene Rossi and Lucy Jiang  
  • Widening Participation Program (School Outreach) by Melinda Mann-Yasso, Robyn Kleinhans, Melissa Nunn, Rhiannon Dooley, Malcolm Mann, Damian Byrt, Desley Pidgeon, Wes Heberlein and Laura Rowley  

Engaged Internal Service

Nominee

  • Emergency Notification Alert System (ENAS) by Priscilla Stevens-Guiney, James Jephcott, Richard Van Den Hurk, Roy Pidgeon, Peter Vanheck, Mark Slingo, Bill Bray, Heather Bryan, Jocelyn Sticklen, Maegan Swarbrick, Jo Miller, Carissa Dennis, Darren Morris, Sean Peckover and Darryl Purdie  

Engaged Service Learning (Students)

Nominees

  • Ageing Well Morning Tea Program by Cresta Clarke, Rebecca Clarke, Brooke Dalley, Michaela Baldwin, Katherine Stewart, Daina Roberts, Nicole Inslay and Kelly Stevens  
  • The Dream Big Project led by student Jessica Kahl  
  • Stella’s Child Foundation ‘Love our Earth’ project by James Sidoti  
  • Such is Life Social Club project led by Rebecca Manson.